På förekommen anledning följer här en kort information gällande kvaliteten på vårt dricksvatten här i Strömshammar.
Det har (med all rätt) påpekats att vattnet från tid till annan är brunaktigt och inte ser särskilt aptitligt ut. En trolig orsak till detta är att råvaran (sjövattnet) är brunt och att den utrustning vi har i våra pumphus är gammal och kanske inte den bästa som finns för att göra dricksvattnet klart. Att det är lågt vatten i år kan möjligen göra att vattnet i sjön är grumligare än vanligt.
Vattengruppen gör, med de förutsättningar de har, allt som står i sin makt för att kunna leverera så bra vatten som är möjligt till oss alla. Men som tidigare påpekats så är vår utrustning gammal och vi gör vad vi kan med den. Flock (som ska ta bort det bruna i vattnet) kommer på prov nu att vridas upp, för att se om det hjälper.
Vi kommer också inom kort att ta in offerter på att bygga om pumphusen (byta ut utrustningen i dem) för att på så sätt komma till rätta med problemen, förhoppningsvis för en lång tid framåt.
Om dessa ombyggnationer ska genomföras så kommer det sannolikt att medföra så stora kostnader så att ett beslut i frågan inte kan tas av styrelsen, utan det kommer i så fall bli en fråga för en (extra-) stämma att ta ställning till. Vi kommer därför att återkomma i frågan när vi vet vilka summor en total ombyggnad av pumphusen kan komma att landa på.
Gällande det underkända vattenprovet från det nya pumphuset så har åtgärder vidtagits och nya prover är inskickade. Svar på dessa kommer enligt uppgift under morgondagen (30/6) och information om provresultat kommer att läggas ut så fort den finns att tillgå.